Wczytuję dane...

Skuteczna tresura psa – pozytywne wzmocnienia podczas nauki

Tresura psa może przynieść pozytywne wyniki tylko wtedy, gdy będzie on odpowiednio nagradzany za właściwe zachowanie. Zobacz, jak pozytywnie wzmacniać swojego pupila podczas nauki, a czego unikać.

Czy dorosłego psa można wytresować?

Trening psa najlepiej zacząć od szczeniaka, wtedy nie zdążą się utrwalić negatywne zachowania. Praca z dorosłym psem również może przynieść pozytywne rezultaty, choć  wpierw w tym przypadku trzeba będzie wykorzenić złe zachowania. Pies z natury chce się dobrze zachowywać, bo jako istota stadna dąży do podporządkowania się przewodnikowi, w tym przypadku człowiekowi. Jeśli zachowanie twojego pupila odbiega od tego, jakiego oczekujesz, sprawa nie jest stracona. Możesz nauczyć psiaka odpowiednich manier dzięki treningom behawioralnym. By były skuteczne, muszą zawierać pozytywne wzmocnienia, aby powstały dobre skojarzenia u zwierzaka.

Trixie Torebka na karmę 10x14 cm [3227]

Nagroda podczas tresury psa przychodzenia na komendę

Zdarza się, że twój psiak nie reaguje na dworze na wołanie? Ucząc go powrotu na komendę, za każdym razem jak przyjdzie, pochwal go, poklepując i dając specjalny smakołyk dla psa. Możesz wziąć na spacer specjalną torbę, w której schowasz smakowitą nagrodę. Z czasem pies skojarzy, co masz ze sobą i tym bardziej będzie starał się zasłużyć na twoje uznanie.

Pozytywne wzmocnienie psa przy nauce komendy „zostaw”

Trawnik to niezwykle atrakcyjne miejsce dla psa, bo mieszają się tam różne zapachy oraz można znaleźć też coś do zjedzenia. Niestety ludzie rzucają tam odpadki i pies może się na nie połakomić. Dobrze ułożony zwierzak powinien reagować na komendę „zostaw”. By rezygnacja z pokusy była łatwiejsza, w czasie nauki polecenia nagródź psim przysmakiem, np. smakowitą kulką, za którą pies odda wiele z trawnikowego menu.

Czego nie robić podczas tresury psa?

Tresura psa bywa żmudna, dlatego potrzeba do tego cierpliwości. Najgorszą rzeczą podczas tego procesu, to dać ponieść się emocjom. Twój pies długo nie przychodzi na wezwanie i w końcu wracać, a ty okazujesz poirytowanie? Błąd! Pochwal go, że wrócił, a następnym razem zyska trochę większą motywację. Karanie czy wymówki powodują odwrotny od zamierzonego skutek.

Tresura psa z jednej strony powinna opierać się na jasnym komunikacji, czego oczekujesz od psa, a z drugiej na nagrodzie, gdy to wykona. Pozytywne wzmocnienia trzeba powtórzyć wiele razy, by utrwalić właściwe zachowanie.